Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
고품질 범용 알루미늄 합금.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 4015-H14 |
| UNS | International | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-4015-H14 |
| EN Name | Europe | AlSi2Mn-H14 |
Properties
화학 성분
Alloy 4015
| Chemical Element | % Present |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silicon (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 망간(Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Tensile Strength | 150 - 200 MPa |
| Proof Stress | 120 Min MPa |
| Hardness Brinell | 50 HB |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.72 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 150-200 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Industry application include:
- 빌딩
- Food
- Transport
- 포장
Characteristics
- 우수한 연성
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Additional Information
제작
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| 기계 가공성 | 허용 가능 |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |
용접성
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).