알루미늄, 상업용 합금
5251 Aluminium H22 Sheet & Plate
연성이 좋은 중간 강도의 알루미늄 합금.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H22 condition.
PDF 다운로드
범위
| 시트 크기 | Sheet Thicknesses | Plate Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5251 H22 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 5251-H22 |
| UNS | 국제 | A95251 (5251-H22) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-5251-H22 / 3.3525 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMg2Mn0.3-H22 |
| 기가바이트 | 중국 | 5251-H22 (GB/T 3190) |
| BS | 영국 | 5251 (N4) H22 |
| AFNOR | 프랑스 | A-G2M-H22 |
속성
화학 성분
Alloy 5251
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.10 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.15 |
| 마그네슘 (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| 규소 | 0.00 - 0.40 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.15 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet and Plate 0.2mm to 25mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 120 Min MPa |
| 인장 강도 | 190 - 230 MPa |
| 경도 브리넬 | 56 HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.69 g/cm³ |
| 녹는점 | 625 °C |
| 열팽창 | 25 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 70 GPa |
| 열 전도율 | 134 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.044 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
특징
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 매우 좋다 |
| 기계 가공성 | 평균 |
용접성
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| 처리 | 평가 |
| 용접성 - 가스 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 아크 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 저항 | 매우 좋다 |
| 브라자빌리티 | Poor |