알루미늄, 상업용 합금
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
내식성이 뛰어난 중간 강도의 알루미늄 합금입니다.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 5454-H22 / 5454-H32 |
| UNS | 국제 | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| BS | 영국 | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
속성
화학 성분
Alloy 5454
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.50 - 1.00 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| 마그네슘 (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| 규소 | 0.00 - 0.25 |
| 크롬(Cr) | 0.05 - 0.20 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 180 Min MPa |
| 인장 강도 | 250 - 305 MPa |
| 경도 브리넬 | 74 HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.69 g/cm³ |
| 녹는점 | 645 °C |
| 열팽창 | 23.6 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 70.5 GPa |
| 열 전도율 | 135 W/m.K |
| 전기 비저항 | 34 % IACS |
애플리케이션
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
특징
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- 우수한 용접성
추가 정보
제작
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
용접성
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.