Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
내식성이 뛰어난 중간 강도의 열처리 가능 합금입니다.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6005A-T6 |
| EN Name | Europe | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | China | 6005A-T6 |
| BS | UK | 6005A-T6 (extrusions) |
Properties
화학 성분
Alloy 6005
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silicon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 255 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 605 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 188 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.034 x 10-6Ω .m |
애플리케이션
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Characteristics
- Excellent weldability
- 매우 우수한 굽힘 특성
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Additional Information
제작
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
용접성
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent