알루미늄, 상업용 합금
6026 T9 Bar
최근 유럽 환경 보호 지침을 충족하기 위해 개발된 무주석 알루미늄 합금 가공봉.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | 국제 | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6026-T9 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMgSiBi-T9 |
속성
화학 성분
6026 T9
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.20 - 1.00 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| 규소 | 0.60 - 1.40 |
| 구리(Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 330 Min MPa |
| 인장 강도 | 360 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 4 Min % |
| 경도 브리넬 | 95 Min HB |
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 330 Min MPa |
| 인장 강도 | 360 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 4 % |
| 경도 브리넬 | 95 Min HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.72 g/cm³ |
| 열팽창 | 23.4 x 10^-6 /K |
| 탄성 계수 | 69 GPa |
| 열 전도율 | 172 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
애플리케이션
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
특징
- 우수한 내식성
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- 우수한 용접성
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
추가 정보
기계 가공성
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
용접성
- Weldability of alloy 6026 is good.