Aluminium, Commercial Alloy
6063A T6 Bar & Extrusion
고강도 건축용 알루미늄 합금.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | 크기 범위 | 크기 범위 |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| 튜브 | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6063A-T6 |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6063A-T6 |
| EN Name | Europe | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| GB | China | 6063A-T6 |
| BS | UK | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Properties
화학 성분
Alloy 6063A
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Iron (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silicon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.05 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.15 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 160 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 Min MPa |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 180 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 200 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.035 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Characteristics
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Additional Information
용접성
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| 기계 가공성 | Average |