Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
6000 시리즈 중 가장 강도가 높은 구조용 알루미늄 합금입니다.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6082-T4 |
| UNS | International | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| EN Name | Europe | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | China | 6082-T4 |
| BS | UK | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Properties
화학 성분
Alloy 6082
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 110 Min MPa |
| Tensile Strength | 205 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 555 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 180 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.038 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- 우수한 용접성
Additional Information
용접성
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| 기계 가공성 | Good |