알루미늄, 상업용 합금
Aluminium 1050 O Sheet
일반 엔지니어링은 알루미늄 합금을 사용합니다.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
PDF 다운로드
범위
| 시트 크기 | 두께 |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
1050 O Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 1050A-O |
| UNS | 국제 | A91050-O |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| 영어 이름 | 유럽 | Al99.5-O |
| 기가바이트 | 중국 | 1050-O |
| JIS | 일본 | A1050-O |
| 딘 | 독일 | 3.0255 (Al99.5-O) |
| BS | 영국 | 1B (equivalent to 1050-O) |
| AFNOR | 프랑스 | A5-O |
속성
화학 성분
Alloy 1050
| 화학 원소 | % 현재 |
| 알루미늄 (Al) | 99.50 - 0.00 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.05 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.05 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| 규소 | 0.00 - 0.25 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.03 |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 65 -95 MPa |
| 항복 강도 | 20 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 20 HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.71 g/cm³ |
| 녹는점 | 650 °C |
| 열팽창 | 24 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 71 GPa |
| 열 전도율 | 222 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
특징
- 우수한 내식성
- High ductility
- Highly reflective finish
- 우수한 용접성
- Excellent cold working properties
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 우수 |
| 기계 가공성 | Poor |
| 용접성 - 가스 | 우수 |
| 용접성 - 아크 | 우수 |
| 용접성 - 저항 | 우수 |
| 브라자빌리티 | 우수 |
| 납땜성 | 우수 |
용접성
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.