알루미늄, 상업용 합금
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
6000 시리즈 중 가장 강도가 높은 구조용 알루미늄 합금입니다.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
PDF 다운로드
범위
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Product Form | 크기 범위 | 크기 범위 |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| 튜브 | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 6082-T6 |
| UNS | 국제 | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlSi1MgMn-T6 |
| 기가바이트 | 중국 | 6082-T6 |
| BS | 영국 | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
속성
화학 성분
합금 6082
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.00 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| 규소 | 0.70 - 1.30 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.25 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 260 Min MPa |
| 인장 강도 | 310 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 8 Min % |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 250 Min MPa |
| 인장 강도 | 290 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 260 Min MPa |
| 인장 강도 | 310 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 8 Min % |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 250 Min MPa |
| 인장 강도 | 290 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 200 Min MPa |
| 인장 강도 | 270 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 6분 % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 240 Min MPa |
| 인장 강도 | 280 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 6분 % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 260 Min MPa |
| 인장 강도 | 310 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 250 Min MPa |
| 인장 강도 | 295 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.70 g/cm³ |
| 녹는점 | 555°C |
| 열팽창 | 24 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 70 GPa |
| 열 전도율 | 180 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.038 x 10-6 옴 . 미터 |
애플리케이션
- 고도로 스트레스 받는 애플리케이션
- 트러스
- 다리
- 학
- 운송 신청
- 오레 스키프
- 맥주통
- 우유통
특징
- 우수한 내식성
- 중간 세기
- 가공성이 좋음. T6 및 T651 템퍼에서 6082 합금은 칩 브레이커를 사용할 경우 가공성이 좋으며 단단한 칩을 생성합니다.
- 우수한 용접성
추가 정보
용접성
- 6082는 용접성이 매우 좋지만 용접부 강도가 저하됩니다. 자체 용접 시에는 4043 합금 와이어를 사용하는 것이 좋습니다. 6082와 7005를 용접할 경우 5356 합금 와이어를 사용해야 합니다.
| 처리 | 평가 |
| 용접성 - 가스 | 좋아요 |
| 용접성 - 아크 | 좋아요 |
| 용접성 - 저항 | 좋아요 |
| 브라자빌리티 | 좋아요 |
| 납땜성 | 좋아요 |
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 좋아요 |
| 기계 가공성 | 좋아요 |