알루미늄, 상업용 합금
2014A T651 Sheet & Plate
열처리 후에도 강도가 유지되는 고강도 알루미늄 합금입니다.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | 크기 범위 |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 2014A-T651 |
| UNS | 국제 | A92014 (2014A-T651) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| 기가바이트 | 중국 | 2A14-T651 |
| JIS | 일본 | A2014-T651 |
| 항공우주공학 학사 | 영국 | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| AFNOR | 프랑스 | A-U4SG-T651 |
속성
화학 성분
Alloy 2014
| 화학 원소 | % 현재 |
| 규소 | 0.50 - 0.90 |
| 철 (Fe) | 0.50 max |
| 구리(Cu) | 3.90 - 5.00 |
| 아연 (Zn) | 0.0.25 max |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.20 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| 티타늄(Ti) | 0.15 max |
| 기타 (총계) | 0.15 max |
| 크롬(Cr) | 0.10 max |
| 니켈(Ni) | 0.10 max |
| 기타 (각) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet 0.4mm to 6mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 440 Min MPa |
| 항복 강도 | 390 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 395 Min MPa |
| 인장 강도 | 450 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 7 분 % |
| 경도 브리넬 | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 400 Min MPa |
| 인장 강도 | 460 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 138 HB |
| Elongation A | 6분 % |
Plate 40mm to 60mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 390 Min MPa |
| 인장 강도 | 450 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 380 Min MPa |
| 인장 강도 | 435 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.82 g/cm³ |
| 탄성 계수 | 71 GPa |
| 전기 비저항 | 0.045 x 10-6Ω .m |
| 열 전도율 | 138 W/m.K |
| 열팽창 | 23 x 10-6/K |
| 녹는점 | 535 °C |
애플리케이션
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- 다리
- Weapons manufacture
- Structural applications
특징
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
추가 정보
용접성
| 처리 | 평가 |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | 우수 |
Surface Treatment
| 처리 | 평가 |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | 좋아요 |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | 매우 좋다 |
내식성
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.