Алюминий, коммерческий сплав
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 5754-H22 |
| ООН | Международный | A95754 (5754-H22) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| RU Имя | Европа | AlMg3-H22 |
| Великобритания | Китай | 5754-H22 |
| БС | Великобритания | 5754-H22 (sheet / plate) |
| АФНОР | Франция | A-G3M-H22 |
Свойства
Химический состав
Alloy 5754
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Магний (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 130 Min MPa |
| Предел прочности | 220 - 270 MPa |
| Твердость по Бринеллю | 63 HB |
| Удлинение A50 мм | 7 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.66 g/cm³ |
| Температура плавления | 600 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 68 GPa |
| Теплопроводность | 147 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Характеристики
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Дополнительная информация
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Very Good |
| Обрабатываемость | Среднее |
Свариваемость
| Процесс | Рейтинг |
| Свариваемость - Газ | Отлично |
| Свариваемость - Дуговая | Отлично |
| Свариваемость — Сопротивление | Отлично |
| Бразилиабильность | Poor |