Алюминий, коммерческий сплав
6082 T4 Bar & Extrusion
Конструкционный алюминиевый сплав с самой высокой прочностью в серии 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6082-T4 |
| ООН | Международный | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| RU Имя | Европа | AlSi1MgMn-T4 |
| Великобритания | Китай | 6082-T4 |
| БС | Великобритания | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Свойства
Химический состав
Alloy 6082
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магний (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Кремний (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 110 Min MPa |
| Предел прочности | 205 Мн МПа |
| Удлинение A50 мм | 12 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 70 HB |
| Удлинение А | 14 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 555 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 180 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Характеристики
- Excellent corrosion resistance
- Средняя крепость
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Дополнительная информация
Свариваемость
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Процесс | Рейтинг |
| Свариваемость - Газ | Хорошо |
| Свариваемость - Дуговая | Хорошо |
| Свариваемость — Сопротивление | Хорошо |
| Бразилиабильность | Хорошо |
| Паяемость | Хорошо |
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Хорошо |
| Обрабатываемость | Хорошо |