Aluminium, Alliage commercial
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 4015-H14 |
| Nations Unies | International | A94015 (4015-H14) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-4015-H14 |
| Nom EN | Europe | AlSi2Mn-H14 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 4015
| Élément chimique | % Présent |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnésium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silicium (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Manganèse (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 150 - 200 MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 120 Min MPa |
| Dureté Brinell | 50 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.72 g/cm³ |
| Point de fusion | 600 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 150-200 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Caractéristiques
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Informations supplémentaires
Fabrication
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Traitement | Evaluation |
| Workability Cold | Très bien |
| Usinabilité | Acceptable |
| Soudabilité - Gaz | Très bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Très bien |
| Soudabilité | Very good |
Soudabilité
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).