Aluminium, Alliage commercial
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 3103-H14 |
| FR / DIN | Europe | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| Nom EN | Europe | AlMn1-H14 |
| RU | Chine | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| ISJ | Japon | A3103-H14 |
| Nations Unies | International | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | Royaume-Uni | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | France | 3103-H14 (AlMn1) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 3103
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnésium (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 140 - 180 MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 120 Min MPa |
| Dureté Brinell | 45 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.73 g/cm³ |
| Point de fusion | 655 °C |
| Dilatation thermique | 23.1 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 69.5 GPa |
| Conductivité thermique | 160 W/m.K |
| Résistivité électrique | 42 % IACS |
Applications
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
Caractéristiques
- Good cold workability
- Very good weldability
- Good resistance to atmospheric corrosion
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Bien |
| Usinabilité | Acceptable |
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Très bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Très bien |
| Soudabilité | Very good |