Aluminium, Commercial Alloy
5754 H22 Sheet & Plate
부식, 특히 바닷물에 대한 내식성이 뛰어납니다. 해양, 원자력, 화학, 석유 및 가스 산업에 이상적입니다.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5754-H22 |
| UNS | International | A95754 (5754-H22) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| EN Name | Europe | AlMg3-H22 |
| GB | China | 5754-H22 |
| BS | UK | 5754-H22 (sheet / plate) |
| AFNOR | France | A-G3M-H22 |
Properties
화학 성분
Alloy 5754
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 130 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 - 270 MPa |
| Hardness Brinell | 63 HB |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.66 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 68 GPa |
| Thermal Conductivity | 147 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.049 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Additional Information
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| 기계 가공성 | Average |
용접성
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |