알루미늄, 상업용 합금
6005A T6 Bar & Extrusion
내식성이 뛰어난 중간 강도의 열처리 가능 합금입니다.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 6005A-T6 |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6005A-T6 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlSiMg(A)-T6 |
| 기가바이트 | 중국 | 6005A-T6 |
| BS | 영국 | 6005A-T6 (extrusions) |
속성
화학 성분
Alloy 6005
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.50 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| 규소 | 0.50 - 0.90 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.30 |
| 망간 + 크롬 (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 200 Min MPa |
| 인장 강도 | 250 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 215 Min MPa |
| 인장 강도 | 255 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 200 Min MPa |
| 인장 강도 | 250 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 215 Min MPa |
| 인장 강도 | 260 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 225 Min MPa |
| 인장 강도 | 270 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 215 Min MPa |
| 인장 강도 | 260 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 225 Min MPa |
| 인장 강도 | 270 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 6분 % |
| 경도 브리넬 | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 215 Min MPa |
| 인장 강도 | 260 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 225 Min MPa |
| 인장 강도 | 270 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 225 Min MPa |
| 인장 강도 | 270 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 8 % |
| 전단 강도 | 205 MPa |
| 경도 브리넬 | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.70 g/cm³ |
| 녹는점 | 605 °C |
| 열팽창 | 24 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 70 GPa |
| 열 전도율 | 188 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.034 x 10-6Ω .m |
애플리케이션
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
특징
- 우수한 용접성
- 매우 우수한 굽힘 특성
- 우수한 내식성
- Suitable for anodising
추가 정보
제작
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
용접성
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent