알루미늄, 상업용 합금
6063 O Bar & Extrusion
6000 시리즈에서 가장 인기 있는 합금 중 하나이며 건축용 합금으로 가장 널리 알려져 있습니다.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6063 O Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 6063-O |
| UNS | 국제 | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6063-O |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMg0.7Si-O |
| 기가바이트 | 중국 | 6063-O |
| JIS | 일본 | A6063-O |
| BS | 영국 | 6063-O (extruded profiles) |
속성
화학 성분
Alloy 6063
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.10 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| 규소 | 0.20 - 0.60 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 130 Max MPa |
| 신율 A50 mm | 16 Min % |
| 경도 브리넬 | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 130 Max MPa |
| 신율 A50 mm | 16 Min % |
| 경도 브리넬 | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.70 g/cm³ |
| 녹는점 | 600°C |
| 열팽창 | 23.5 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 69.5 GPa |
| 열 전도율 | 200 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.035 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- 압출
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
특징
- High corrosion resistance
- 중간 세기
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
추가 정보
용접성
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| 처리 | 평가 |
| 용접성 - 가스 | 우수 |
| 용접성 - 아크 | 우수 |
| 용접성 - 저항 | 우수 |
| 브라자빌리티 | 우수 |
| 납땜성 | 좋아요 |
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 평균 |
| 기계 가공성 | 평균 |