알루미늄, 상업용 합금
6063A T6 Bar & Extrusion
고강도 건축용 알루미늄 합금.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | 크기 범위 | 크기 범위 |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| 튜브 | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 6063A-T6 |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6063A-T6 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| 기가바이트 | 중국 | 6063A-T6 |
| BS | 영국 | 6063A-T6 (extruded profiles) |
속성
화학 성분
Alloy 6063A
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.15 |
| 철 (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| 규소 | 0.30 - 0.60 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.05 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.15 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 190 Min MPa |
| 인장 강도 | 230 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 5 Min % |
| 경도 브리넬 | 80 HB |
| Elongation A | 7 분 % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 160 메가파스칼 |
| 인장 강도 | 220 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 80 HB |
| Elongation A | 7 분 % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 190 Min MPa |
| 인장 강도 | 230 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 5 Min % |
| 경도 브리넬 | 80 HB |
| Elongation A | 7 분 % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 190 Min MPa |
| 인장 강도 | 230 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 5 Min % |
| 경도 브리넬 | 80 HB |
| Elongation A | 7 분 % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 180 Min MPa |
| 인장 강도 | 220 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 4 Min % |
| 경도 브리넬 | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.70 g/cm³ |
| 녹는점 | 600°C |
| 열팽창 | 23.5 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 69.5 GPa |
| 열 전도율 | 200 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.035 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- 압출
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
특징
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
추가 정보
용접성
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| 처리 | 평가 |
| 용접성 - 가스 | 우수 |
| 용접성 - 아크 | 우수 |
| 용접성 - 저항 | 우수 |
| 브라자빌리티 | 우수 |
| 납땜성 | 우수 |
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 평균 |
| 기계 가공성 | 평균 |