Алюминий, коммерческий сплав
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 1050A-H14 |
| ООН | Международный | A91050 (H14) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-1050A-H14 |
| RU Имя | Европа | Al99.5-H14 |
| Великобритания | Китай | 1050-H14 |
| ДЖИС | Япония | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| БС | Великобритания | 1B-H14 |
| АФНОР | Франция | A5-H14 |
Свойства
Химический состав
Alloy 1050A
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Магний (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.03 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел прочности | 105 - 145 MPa |
| Предел текучести | 85 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 34 HB |
| Удлинение А | 12 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.71 g/cm³ |
| Температура плавления | 650 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 71 GPa |
| Теплопроводность | 222 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Приложения
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Характеристики
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Дополнительная информация
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Отлично |
| Обрабатываемость | Poor |
| Свариваемость - Газ | Отлично |
| Свариваемость - Дуговая | Отлично |
| Свариваемость — Сопротивление | Отлично |
| Бразилиабильность | Отлично |
| Паяемость | Отлично |
Свариваемость
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.