Алюминий, коммерческий сплав
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
| Форма продукта | Имперские размеры | Метрические размеры |
| Круглый пруток | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 2011-T3 |
| ООН | Международный | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| RU Имя | Европа | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | США | 2011-T3 bar, rod, wire |
| АМС | США / Аэрокосмическая промышленность | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| Великобритания | Китай | 2011-T3 |
| ДЖИС | Япония | A2011-T3 |
| БС | Великобритания | FC1 (2011-T3 bar) |
| АФНОР | Франция | A-U5PbBi (2011-T3) |
Свойства
Химический состав
Alloy 2011
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Медь (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Механические свойства | Значение |
| Удлинение A50 мм | 12 Min % |
| Предел текучести | 125 Min MPa |
| Предел прочности | 275 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 270 Min MPa |
| Предел прочности | 320 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 90 Min HB |
| Удлинение А | 10 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.83 g/cm³ |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Электросопротивление | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Теплопроводность | 151 W/m.K |
| Тепловое расширение | 22.9 x 10-6/K |
| Температура плавления | 535 °C |
Приложения
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Характеристики
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Дополнительная информация
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Fair |
| Обрабатываемость | Отлично |
| Свариваемость - Газ | Poor |
| Свариваемость - Дуговая | Poor |
| Свариваемость — Сопротивление | Poor |
| Бразилиабильность | Poor |
| Паяемость | Fair |
Свариваемость
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.