Aluminium, Alliage commercial
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5754-H22 |
| Nations Unies | International | A95754 (5754-H22) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| Nom EN | Europe | AlMg3-H22 |
| RU | Chine | 5754-H22 |
| BS | Royaume-Uni | 5754-H22 (sheet / plate) |
| AFNOR | France | A-G3M-H22 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5754
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnésium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 130 Min MPa |
| La résistance à la traction | 220 - 270 MPa |
| Dureté Brinell | 63 HB |
| Allongement A50 mm | 7 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.66 g/cm³ |
| Point de fusion | 600 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 68 GPa |
| Conductivité thermique | 147 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Applications
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Caractéristiques
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Très bien |
| Usinabilité | Average |
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Excellent |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Poor |