Aluminium, Alliage commercial
6082 T4 Bar & Extrusion
Alliage d'aluminium structurel présentant la résistance la plus élevée de la série 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6082-T4 |
| Nations Unies | International | A96082 (6082-T4) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| Nom EN | Europe | AlSi1MgMn-T4 |
| RU | Chine | 6082-T4 |
| BS | Royaume-Uni | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6082
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnésium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 110 Min MPa |
| La résistance à la traction | 205 MPa |
| Allongement A50 mm | 12 Min % |
| Dureté Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 555 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 180 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Caractéristiques
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informations supplémentaires
Soudabilité
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Bien |
| Soudabilité – Arc | Bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Bien |
| Soudabilité | Bien |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Bien |
| Usinabilité | Bien |