Aluminium, Commercial Alloy
2014 T6511 Bar & Extrusion
열처리 후에도 강도가 유지되는 고강도 알루미늄 합금입니다.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
2014 T6511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 2014-T6511 |
| UNS | International | A92014 (2014-T6511) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| EN Name | Europe | AlCu4SiMg-T6511 |
| ASTM B221 | USA | 2014-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| GB | China | 2A14-T6511 |
| JIS | Japan | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | UK | L168 / HE15 (2014A bars & sections, T6511) |
| AFNOR | France | A-U4SG-T6511 |
Properties
화학 성분
Alloy 2014
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Iron (Fe) | 0.50 max |
| 구리(Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.25 max |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| 티타늄(Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| 크롬(Cr) | 0.10 max |
| 니켈(Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 415 Min MPa |
| Tensile Strength | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 400 Min MPa |
| Tensile Strength | 450 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 350 Min MPa |
| Tensile Strength | 430 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 420 Min MPa |
| Tensile Strength | 465 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 415 Min MPa |
| Tensile Strength | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.82 g/cm³ |
| Modulus of Elasticity | 71 GPa |
| Electrical Resistivity | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Thermal Conductivity | 138 W/m.K |
| Thermal Expansion | 23 x 10-6/K |
| Melting Point | 535 °C |
애플리케이션
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Additional Information
용접성
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
내식성
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.