알루미늄, 상업용 합금
3003 O Sheet
소프트 O 조건에서 적당한 강도를 가진 범용 합금입니다.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
3003 O Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 3003-O |
| UNS | 국제 | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMn1Cu-O |
| 기가바이트 | 중국 | 3003-O |
| JIS | 일본 | A3003-O |
| 딘 | 독일 | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | 영국 | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | 프랑스 | A-M1-O |
속성
화학 성분
Alloy 3003
| 화학 원소 | % 현재 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 코발트 (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| 마그네슘 (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 95 - 135 MPa |
| 항복 강도 | 35 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 28 HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.73 g/cm³ |
| 녹는점 | 655 °C |
| 열팽창 | 23.1 x 10⁻⁶/K |
| 탄성 계수 | 69.5 GPa |
| 열 전도율 | 190 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.034 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
특징
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- 우수한 내식성
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 매우 좋다 |
| 기계 가공성 | 허용 가능 |
| 용접성 - 가스 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 아크 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 저항 | 좋아요 |
| 브라자빌리티 | 매우 좋다 |
| 납땜성 | 매우 좋다 |
용접성
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| 시트 크기 | 두께 |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |