알루미늄, 상업용 합금
3103 H14 Sheet
3003에 가까운 특성을 가진 상업용 알루미늄 합금입니다.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
PDF 다운로드
범위
| 시트 크기 | 두께 |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 3103-H14 |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMn1-H14 |
| 기가바이트 | 중국 | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | 일본 | A3103-H14 |
| UNS | 국제 | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | 영국 | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | 프랑스 | 3103-H14 (AlMn1) |
속성
화학 성분
Alloy 3103
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.90 - 1.50 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| 규소 | 0.00 - 0.50 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 140 - 180 MPa |
| 항복 강도 | 120 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 45 HB |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.73 g/cm³ |
| 녹는점 | 655 °C |
| 열팽창 | 23.1 x 10⁻⁶/K |
| 탄성 계수 | 69.5 GPa |
| 열 전도율 | 160 W/m.K |
| 전기 비저항 | 42 % IACS |
애플리케이션
- 열교환기
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- 압력 용기
특징
- Good cold workability
- 용접성이 매우 좋다
- Good resistance to atmospheric corrosion
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 좋아요 |
| 기계 가공성 | 허용 가능 |
용접성
| 처리 | 평가 |
| 용접성 - 가스 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 아크 | 매우 좋다 |
| 용접성 - 저항 | 좋아요 |
| 브라자빌리티 | 매우 좋다 |
| 납땜성 | Very good |