알루미늄, 상업용 합금
1050A H14 Sheet
범용 알루미늄 합금 시트입니다.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
PDF 다운로드
범위
| 시트 크기 | 두께 |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| 시트 크기 | 두께 |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 1050A-H14 |
| UNS | 국제 | A91050 (H14) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-1050A-H14 |
| 영어 이름 | 유럽 | Al99.5-H14 |
| 기가바이트 | 중국 | 1050-H14 |
| JIS | 일본 | A1050-H14 |
| 딘 | 독일 | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | 영국 | 1B-H14 |
| AFNOR | 프랑스 | A5-H14 |
속성
화학 성분
Alloy 1050A
| 화학 원소 | % 현재 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.05 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.05 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| 규소 | 0.00 - 0.25 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.03 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| 기계적 성질 | 가치 |
| 인장 강도 | 105 - 145 MPa |
| 항복 강도 | 85 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.71 g/cm³ |
| 녹는점 | 650 °C |
| 열팽창 | 24 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 71 GPa |
| 열 전도율 | 222 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.0282 x 10-6Ω .m |
애플리케이션
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
특징
- 우수한 내식성
- High ductility
- Highly reflective finish
- 우수한 용접성
- Excellent cold working properties
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | 우수 |
| 기계 가공성 | Poor |
| 용접성 - 가스 | 우수 |
| 용접성 - 아크 | 우수 |
| 용접성 - 저항 | 우수 |
| 브라자빌리티 | 우수 |
| 납땜성 | 우수 |
용접성
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.