알루미늄, 상업용 합금
2011 T3 Bar
압출 및 인발 가공된 가공봉은 기계적 강도가 높아 가공성이 매우 뛰어납니다.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | 제국 치수 | 미터법 규격 |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 2011-T3 |
| UNS | 국제 | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| 영어 이름 | 유럽 | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | 미국 | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| 기가바이트 | 중국 | 2011-T3 |
| JIS | 일본 | A2011-T3 |
| BS | 영국 | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | 프랑스 | A-U5PbBi (2011-T3) |
속성
화학 성분
Alloy 2011
| 화학 원소 | % 현재 |
| 규소 | 0.00 - 0.40 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 구리(Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 신율 A50 mm | 12 Min % |
| 항복 강도 | 125 Min MPa |
| 인장 강도 | 275 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 270 Min MPa |
| 인장 강도 | 320 Min MPa |
| 경도 브리넬 | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.83 g/cm³ |
| 탄성 계수 | 70 GPa |
| 전기 비저항 | 0.038 x 10-6 옴 . 미터 |
| 열 전도율 | 151 W/m.K |
| 열팽창 | 22.9 x 10-6/K |
| 녹는점 | 535 °C |
애플리케이션
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
특징
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
추가 정보
제작
| 처리 | 평가 |
| 작업성 - 냉간 | Fair |
| 기계 가공성 | 우수 |
| 용접성 - 가스 | Poor |
| 용접성 - 아크 | Poor |
| 용접성 - 저항 | Poor |
| 브라자빌리티 | Poor |
| 납땜성 | Fair |
용접성
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.