Aluminium, Commercial Alloy
5754 H114 Sheet & Plate
ทนต่อการกัดกร่อนได้อย่างยอดเยี่ยมสำหรับการใช้งานในอุตสาหกรรมทางทะเล, นิวเคลียร์, เคมี และน้ำมันและก๊าซ.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Please note that mechanical properties shown are for H114 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 9.5mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm |
PLEASE NOTE
If you do not see what you are looking for, please contact your local service centre with your specific requirements.
5754 H114 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5754-H114 |
| UNS | International | A95754 (5754-H114) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5754-H114 / 3.3535 |
| EN Name | Europe | AlMg3-H114 |
| GB | China | 5754-H114 |
| BS | UK | 5754-H114 |
| AFNOR | France | A-G3M-H114 |
Properties
Chemical Composition
Alloy 5754
| Chemical Element | % Present |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Chromium (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Balance |
Mechanical Properties
Aluminium Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | Value |
| Proof Stress | 80 Min MPa |
| Tensile Strength | 190 - 260 MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 52 HB |
General Physical Properties
| Physical Property | Value |
| Density | 2.66 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 68 GPa |
| Thermal Conductivity | 147 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.049 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Additional Information
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Machinability | Average |
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |