Aluminium, Commercial Alloy
5083 O H111 Sheet & Plate
อัลลอยด์อลูมิเนียมที่มีความแข็งแรงสูงสุดที่ไม่สามารถผ่านการอบชุบด้วยความร้อนได้.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
PLEASE NOTE
If you do not see what you are looking for, please contact your local service centre with your specific requirements.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | International | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| EN Name | Europe | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | China | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Japan | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | UK | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Properties
Chemical Composition
Alloy 5083
| Chemical Element | % Present |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicon (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | Balance |
| Iron (Fe) | 0.40 max |
| Copper (Cu) | 0.10 max |
Mechanical Properties
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Mechanical Property | Value |
| Proof Stress | 125 Min MPa |
| Tensile Strength | 275 - 350 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Mechanical Property | Value |
| Proof Stress | 115 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 - 345 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Mechanical Property | Value |
| Proof Stress | 110 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | Value |
| Density | 265 g/cm³ |
| Melting Point | 570 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.058 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Additional Information
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Poor |
Weldability
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |