Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 5083 H321 Sheet & Plate
อะลูมิเนียมอัลลอยเกรดทางทะเลที่มีความแข็งแรงสูงสุดซึ่งไม่สามารถอบชุบด้วยความร้อนได้ สำหรับการต้านทานการกัดกร่อนจากน้ำทะเลที่ยอดเยี่ยม.
5083 aluminium plate is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments. Mechanical properties shown are for H321 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Thicknesses |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5083 H321 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5083-H321 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95083 (5083-H321) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5083-H321 / 3.3547 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg4.5Mn0.7-H321 |
| จีบี | ประเทศจีน | 5083-H321 |
| JIS | ญี่ปุ่น | A5083-H321 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-H321) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5083-H321 (marine plate grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-H321 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5083
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| โครเมียม (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 330 MPa |
| Elongation A50 mm | 17 % |
| Shear Strength | 185 MPa |
| Hardness Vickers | 95 HV |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.65 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 570 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 25 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 72 GPa |
| การนำความร้อน | 121 วัตต์/เมตร-เคลวิน |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.058 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- การต่อเรือ
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
คุณลักษณะ
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Poor |
Weldability
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |