Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6106-T6 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96106 (6106-T6) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6106-T6 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMgSiMn-T6 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6106-T6 (extruded profiles) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6106
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.30 - 0.60 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 655 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.4 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 192 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.035 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
คุณลักษณะ
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Acceptable but limited in T6 temper |
| Machinability | Good |