Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6262-T6 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96262 (6262-T6) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6262-T6 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6262-T6 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6262
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.40 - 0.80 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| โครเมียม (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| ทองแดง (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.71 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 582 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.4 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 68.3 GPa |
| การนำความร้อน | 172 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.039 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- ผลิตภัณฑ์เครื่องสกรู
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
คุณลักษณะ
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| Machinability | Excellent |