Aluminium, Commercial Alloy
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
3003 O Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 3003-O |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A93003 (3003-O) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMn1Cu-O |
| จีบี | ประเทศจีน | 3003-O |
| JIS | ญี่ปุ่น | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | France | A-M1-O |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 3003
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 95 - 135 MPa |
| Proof Stress | 35 Min MPa |
| Hardness Brinell | 28 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.73 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 655 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.1 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 190 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.034 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
คุณลักษณะ
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Machinability | ยอมรับได้ |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very Good |
Weldability
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |